Już niedługo kolejny event Formy. Tym razem proponujemy wspinaczkę skałkową. Prawie każdy wspinacz rozpoczynał swoją przygodę z tym sportem od wspinaczki na tzw. panelu, czyli sztucznej ściance wspinaczkowej. W Krakowie funkcjonuje ich kilka, my jednak polecamy Centrum Wspinaczkowe Forteca – ostatnio przeszła ona gruntowny remont i oferuje profesjonalną obsługę i dużo bezpiecznej zabawy.

Podczas wyjścia na ściankę, będziemy się wspinać z asekuracją górną, czyli na tzw. wędkę. Lina przewieszona u góry będzie łączyła ciebie (wspinacza), a asekurującego cię partnera. Dowiesz się jak zawiązać „ósemkę”, najpopularniejszy węzeł wspinaczkowy, który zapewni pewne połączenie pomiędzy liną a twoją uprzężą. Nauczysz się również jak prawidłowo asekurować drugą osobę, tak aby mogła pewnie i bez strachu zdobywać szczyty.

To wszystko może być dla ciebie wstępem do niezwykłej przygody i ani się obejrzysz, a już będziesz kupował własną uprząż i zapisywał się na profesjonalny kurs wspinaczki skałkowej.

Jeżeli złapiesz bakcyla i zechcesz rozwijać swoją karierę wspinaczkową, to warto zapoznać się z ludźmi, którzy na wspinaczce zjedli zęby. Jeśli jesteś studentem AGH, polecam zapisać się do Sekcji Akademickiej Klubu Wysokogórskiego AGH (SAKWA) – to wspaniała społeczność, która zawsze chętnie pomaga nowicjuszom łoić skałki.

Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany do wspinaczki, to warto zapoznać się z plusami jakie niesie ze sobą uprawianie tego sportu.

  1. Wszechstronny trening – wspinanie poprawia naszą kondycję, zwiększa pojemność płuc i poprawia muskulaturę.
  2. Lepsze zdrowie – jak niemal każdy sport, uprawianie wspinaczki zmniejsza ryzyko występowania chorób serca oraz polepsza naszą odporność.
  3. Poprawa równowagi – utrzymanie się na małych stopniach, wymaga ponadprzeciętnej koordynacji i poczucia równowagi.
  4. Lepsze samopoczucie – wspinaczka to czysta frajda. Udowodniono naukowo, że wysiłek fizyczny powoduje wydzielanie endorfin – neuroprzekaźników odpowiedzialnych za stan pobudzenia i euforii.
  5. Odstresowanie się – w naszym codziennym studenckim życiu jesteśmy narażeni na wiele stresujących sytuacji. Wyjście na ściankę to perfekcyjny sposób na złapanie oddechu i uspokojenie nerwów. Pamiętajmy, że spokój ducha wpływa pozytywnie na naszą produktywność.
  6. Podniesienie własnej wartości – pokonywanie coraz trudniejszych dróg daje tonę satysfakcji i wiarę we własne siły. Nawet nie wiesz do czego jesteś zdolny!
  7. Strach ma wielkie oczy – początkowo możesz czuć się nieswojo, wisząc kilka metrów nad ziemią, ale z biegiem czasu nabierzesz wręcz lwiej odwagi.
  8. Odchudzanie – godzinny trening na ściance to kilkaset spalonych kilokalorii. Jeżeli planujesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, to wspinaczka jest świetnym rozwiązaniem.
  9. Logiczne myślenie – wspinaczka to przede wszystkim kombinowanie gdzie położyć nogę lub za który chwyt złapać. Poprawia to twoją wyobraźnie przestrzenną oraz zdolności psychoruchowe.
  10. Polepszenie relacji międzyludzkich – jesteś powiązany liną z osobą, która cię asekuruje. Od niej zależy twoje bezpieczeństwo i sukces. Wspinaczka to świetna okazja do poprawienia relacji i nabrania zaufania do drugiej osoby. Nie ma chyba lepszego sportu dla zintegrowania grupy niż wspinaczka.

 Jeśli dalej nie jesteś przekonany, to po prostu przyjdź na nasz event i spróbuj! Nie będziesz żałował.

Serdecznie zapraszamy! Szczegóły już wkrótce na naszym fanpage'u NZS FORMA.

logo_v1_4